Szukasz pracy? Uważaj na oszustów

Praca w zagranicznej firmie przy zbiorach jabłek, dobra stawka godzinowa, komfortowe zakwaterowanie – niby zwyczajne ogłoszenie o pracę. Kto by pomyślał, że kryje się za nim sprytne oszustwo?

Pan Karol ma spore doświadczenie w pracy za granicą. W Holandii był już kilkukrotnie, dlatego kolejny wyjazd miał być dla niego niemalże rutynowy. Poszukiwania odpowiedniej oferty rozpoczął jednak inaczej niż poprzednio – wcześniej pomagał mu w tym zaprawiony w wyjazdach kolega, teraz postanowił rozejrzeć się za pracą sam.

– W internecie znalazłem bardzo zachęcające ogłoszenie dotyczące zbiorów jabłek w Holandii. Z jego treści wynikało, że Polka prowadząca zagraniczną firmę poszukuje do pracy swoich rodaków. Warunki oferty wydawały się w porządku, kobieta oferowała pracę od poniedziałku do piątku po 8-10 godzin dziennie za przyzwoita stawkę, w weekendy zapłata byłaby większa – relacjonuje pan Karol. – Do pracy chciałem wyjechać razem z synem, dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na ogłoszenie. Był podany jedynie adres e-mail, dlatego wysłaliśmy wiadomość.

Autorka ogłoszenia odezwała się następnego dnia, przesyłając mężczyznom pełną treść informacji, która nie zmieściła się w serwisie internetowym. Kobieta podała m.in. szczegółowe dane dotyczące swojej firmy, a także także poprosi- ła ich o... skan dowodu osobistego i prawa jazdy.

– Kobieta twierdziła, że nasze szczegółowe dane potrzebne są jej do wyrobienia dla nas tzw. numeru sofi. Razem z synem daliśmy wiarę jej słowom i wysłaliśmy skany dokumentów. Dopiero później dowiedziałem się, że numer sofi wyrabia się tylko osobiście. Wtedy już wiedziałem, że zostałem oszukany. – dodaje gorzko pan Karol. Po wysłaniu wszystkich swoich danych kontakt z tajemniczą właścicielką nagle się urwał. Wysyłane jak dotąd codziennie wiadomości przestały docierać do kutnian, a wszelkie próby kontaktu z kobietą i odnalezienia jej namiarów w internecie kończyły się fiaskiem.

Kutnianie obawiają się, że fałszywa pracodawczyni będzie próbowała w ich imieniu zaciągnąć kredyt.

– Po tygodniu od wyłudzenia naszych danych zastrzegliśmy wszystkie dokumenty. Zgłosiliśmy też sprawę na policję i do prokuratury. Nie mamy pojęcia, co przez te kilka dni mogło stać się z naszymi danymi. W Polsce w zaufanych bankach są bezpieczne, ale co z tymi zagranicznymi i tzw. parabankami? – zastanawia się pan Karol.

Niestety, policja póki co ma związane ręce.

– W naszym kraju przestępstwem jest wykorzystywanie, a nie zbieranie danych. Zarówno policja jak i prokuratura będzie mogła podjąć odpowiednie środki dopiero wtedy, gdy osoba posiadająca nasze dane zacznie nimi dysponować bez naszej zgody i wiedzy – wyjaśnia oficer prasowy KPP w Kutnie Paweł Witczak.

Autor:

Te informacje oraz wiele innych można dostac w Gazecie Lokalnej Kutna i Regionu.


29 komentarzy

Temat ID: 48761

Do redakcji i Pana Karola. Skoro był Pan taki zaprawiony w wyjazdach do Holandii to powinien Pan już Sofi a dokładnie od 2014 BSN numer mieć. Nieprawdą jest też, że można wyrobić go samemu, tak do 2014 było to możliwe, obecnie aby uzyskać BSN wystąpić o jego nadanie musi pracodawca przez internet przedstawiając gotową umowę o pracę dla takiej osoby. Redakcja powinna weryfikować takie informacje, ponieważ siejecie niepotrzebny strach, sam ściągnąłem dziesiątki znajomych z powiatu kutnowskiego do pracy w Holandii. Wielu z nich tak jak ja zostało tutaj na stałe.


Temat ID: 48761

[quote=~tak to ja czarna owca :)]do apsax myślę że od początku nie do końca się zrozumieliśmy ja mówię o pracy w przemyśle ciężkim a Ty mówisz o pracy sezonowej w rolnictwie to są dwie skrajności.[/quote] W agencjach nie tylko jest praca sezonowa w rolnictwie.Najwidoczniej mało się orientujesz. Holandia to już nie ten raj co był kilka lat temu.


Temat ID: 48761

do apsax myślę że od początku nie do końca się zrozumieliśmy ja mówię o pracy w przemyśle ciężkim a Ty mówisz o pracy sezonowej w rolnictwie to są dwie skrajności.


Temat ID: 48761

Tureckie agencje pracy , jak to w ogóle brzmi :) ja bym tam w życiu nie poszedł do pracy , tureckie agencje to mi się raczej kojarzą z night club -ami ;)


Temat ID: 48761

Będzie jakiś zamach zaczną uciekać:student: Tureckie agencje pracy to syf:)


Temat ID: 48761

A ta turecka agencja pracy to Jupiter z Venlo , ja bym do pracy u nich wysłał wszystkich strażników miejskich niech nygusy zobaczą c to znaczy pracować ;)


Temat ID: 48761

Co za tkało kakao ;)


Temat ID: 48761

Myślę że mimo wszystko , mimo całej tej nie uzasadnionej pogardy dla zawodówek to i tak lepiej być po zawodówce z konkretnym zawodem :) niż mieć wyższe wykształcenie np marketing i zarządzanie. Po tego typu bezsensownych uczelniach w miasteczkach typu Kutno , bo na ogół są oni bezrobotni :(


Temat ID: 48761

Mi się akurat udało :) właśnie jestem w trakcie podpisywania stosownych dokumentów zakupu eleganckiego mieszkania na osiedlu " Awangarda Północy " i za gotówkę :) Jak widać można :)


Temat ID: 48761

Właśnie tak :) Tylko te papiery nie były robione na szybko , nie płacił mi za nie urząd pracy , tylko płaciłem za nie z własnej kieszeni :) oprócz papierów to trzeba mieć jeszcze umiejętności :) dla porównania moja ex ma wykształcenie wyższe a zarabia około 2 tyś zł netto ja uważam że to przeinwestowanie ale to już nie mój problem :)


Temat ID: 48761

Kawa, herbata , czekolada za free i 2500eruo z nadgodzinami. Zyc nie umierać jak jest się po jakiejs zawodówce z certyfikatem spawacza zdobytym na szybko w ZDZ :D


Temat ID: 48761

Mi się w Holandii bardzo podoba , a korenwijn i matiasy dobrze mi smakują :)


Temat ID: 48761

ogólnie pracy jest dużo , tylko te dobrze płatne kontrakty jak np w stoczni Oceanko itp są obstawiane przez swoich.Jest coraz trudniej załapać się na kontrakt gdzie dostaniesz więcej niż 13.5 euro brutto na godzinę to jest po części wina tego że jest nas tu za dużo , że powoli rynek zostaje zalany przez psełdo fachowców których zdz-ty produkują na potęgę :(


Temat ID: 48761

i tu się z Tobą zgodzę :) druga strona medalu jest taka że duża część przyjeżdżających tu polaków nie zna j,angielskiego nie rzadko są to ludzie bez zawodu po podstawówce lub gimnazjum , więc na dobrą sprawę sami się proszą o to żeby ich jakiś turek wykiwał . to też jest prawda


Temat ID: 48761

aga no własnie najlepiej jak sami się przekonają.Chociaż szczęścia też trochę potrzeba.Jeden trafi lepiej drugi gorzej, innemu będzie się dana praca podobała innemu nie.


Temat ID: 48761
  • by ~aga
  • 930 dni temu

apsaks nie tylko w Holandii sie tak pracuje,we wszystkich krajach tak działają agencję,ale wytłumacz to przyjeżdżającym Polakom.Pisza bzdury,bzdury opowiadają im znajomi a później wielkie rozczarowanie


Temat ID: 48761

Zgadzam się z tym, że im mniej polaków tym lepiej.Bo to polak dla polaka jest największym ch.u.j.e.m.


Temat ID: 48761

za granicą ogólnie zasada jest taka im mniej polaków tym lepiej :)


Temat ID: 48761

nie zgadzam się z Tobą może pracowałeś przez jakąś kiepską agencje pracy , nie ważne każdy może mieć swoje zdanie , dla mnie to nawet lepiej jak mniej polaków tam będzie :)


Temat ID: 48761

Owieczka w każdej normalnej firmie w Holandii masz obiad za darmo.Ja nie pracuje na żadnej strefie.A to ile ty tam zarabiasz mam zupełnie gdzieś.Napisałem jak jest a nie, że ja miałem złe doświadczenia w Holandii:)


Temat ID: 48761

do apsax dla mojej przyjemności możesz do końca życia nie wyjeżdżać z Polski i pracować jak biały murzyn na strefie za całe 2 tyś zł miesięcznie , powiem Ci szczerze bajońska suma a i warunki pracy też super :)


Temat ID: 48761

Mylisz się Polska to jedna wielka pir***dolona kupa gówna zawsze jak przyjeżdżam do Kutna to się w tym utwierdzam :(


Temat ID: 48761

do apsax może miałeś złe doświadczenia związane z pracą w Holandii . Ja jestem zadowolony pracuje jako spawacz i potrafię zarobić miesięcznie do 2500euro netto oczywiście z nadgodzinami , wszystko na czas , mieszkanie całkiem fajne mamy zapewnione wszystkie media internet . W pracy też jest ok szanują nas i naszą ciężką pracę mamy wszystko to co przewiduje Holenderski kodeks pracy a jak pracujemy dłużej niż 10 godzin to mamy darmowe obiady a przez cały dzień mamy za free kawę , czekoladę na gorąco i herbatę . Moim zdanie jest ok


Temat ID: 48761

Holandia to największy burdel z krajów UE!Głupie polaczek, dostaną telefon z ofertą od danej agencji i wielkie HURA, a na miejscu po kilku dniach okazuje się, że pracy na kilka godzin w tygodniu, by na opłaty było.Przecież agencja za każdego idiotę dostaje kasę, a ty jesteś tylko osobnikiem który ma zapełnić domek.I tak tureckie suki zarabiają kasę.Agencja niby Polska, a trafiasz na miejsce i okazuje się, że przejmują cie turasy.Holandia To Wielka Kupa Gówna!


Temat ID: 48761

A po za tym żadne porządne biuro pracy w Holandii nie zgodzi się na to żeby przyjechał do nich człowiek bez podpisanej choćby przedwstępnej umowy o pracę. Tylko prawda jest taka że do zbioru owoców czy tak ogólnie do u rolników biorą ludzi jak leci za pieniądze jak cię mogę . Co innego gdy jesteś wykwalifikowanym fachowcem np spawaczem , tokarzem , operatorem cnc wtedy jest zupełnie inna bajka :)


Temat ID: 48761

do qrrp to jak Twoim zdaniem jest możliwe podpisanie kontraktu bez przesłania na meila skanu dowodu osobistego ??? Ja już od dłuższego czasu pracuję w UE i zawsze podpisuje kontrakty na zasadzie drukowania , pisywania i odsyłania zeskanowanych dokumentów na wskazany adres meil . I jakimś cudem nikt mnie nigdy nie oszukał .


Temat ID: 48761

Myślę że tu nie chodziło o żaden przekrent , Są biura które werbują robotników tymczasowych dla większych biur. Dla mnie mimo wszystko i tak gra warta jest świeczki , szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie już pracować w Polsce , miesięczną wypłatę 1800zł netto , to tak jakby ktoś dał mi w twarz to tak jakby nie szanował mnie i mojej pracy.


Temat ID: 48761

Bądź mądry ,nie dawaj dokumentów do skanowania obcym osobom ;p:D


Temat ID: 48761

Mądry Polak po szkodzie...


Skomentuj...

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Podany zostaje tylko do wiadomości redakcji*