Słudwia niczym wysypisko śmieci

Puste butelki, ubrania, a nawet... sedes to tylko niektóre ze "skarbów", które można znaleźć w Słudwi przy ulicy Granicznej. Jak mówią mieszkańcy, część osób urządziła sobie w korycie rzeki dzikie wysypisko śmieci, zupełnie ignorując fakt, że zanieczyszczają środowisko. Czy dramatyczny stan zbiornika wodnego doprowadzi do skażenia?

Przepływająca przez Żychlin Słudwia nie zwracała szczególnej uwagi mieszkańców z powodu zbyt dużego zanieczyszczenia. Od wielu miesięcy jej stan zaczął się jednak pogarszać. Na odcinku przy ulicy Granicznej, w pobliżu wysypiska śmieci, rzeka przypomina wielką stertę odpadów. Piętrząca się liczba śmieci w korycie rzeki zaczęła niepokoić mieszkańców miasta, którzy poprosili nas o interwencję.

- Śmieci walają się nie tylko na wysypisku. Przysypane są wszystkie rowy oraz pola wokół. Wielokrotnie prosiliśmy o posprzątanie terenu na drodze do wysypiska, przecież w jego granicach są ogródki działkowe - alarmują nas Czytelnicy.

Rzeczywiście, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że Słudwia na wysokości ul. Granicznej przypomina przedłużenie wysypiska. Po przyjeździe na miejsce znaleźliśmy tam najróżniejsze odpady - od szklanych butelek, puszek i przepełnionych worków na śmieci, do ubrań, mebli a nawet urządzeń sanitarnych. Zdaniem mieszkańców Żychlina, winę za fatalny stan rzeki ponoszą osoby, które próbują zaoszczędzić na wywozie śmieci przez profesjonalną firmę.

- Myślę, że wiele osób nie chce wydawać pieniędzy na wywożenie śmieci, dlatego zrobili sobie własne wysypisko przy rzece. Wyrzucają odpady zazwyczaj w nocy albo późnym wieczorem, żeby nikt ich nie zauważył. Szkoda tylko, że nie zdają sobie sprawy z tego, że zanieczyszczając środowisko szkodzą sami sobie - uważa pan Józef, który posiada działkę przy ulicy Granicznej. 

Czy władze miasta zainterweniują? Jak dowiedzieliśmy się od burmistrza Żychlina Grzegorza Ambroziaka, na ul. Granicznej i Okoniewskiego rozpoczęły się wczoraj prace porządkowe pasa przydrożnegp i skarpu rzeki.
- Ponadto chcę poinformować, że dzikie wysypisko  śmieci  które powstało przy ul. Okoniewskiego w pobliżu ogrodów działkowych zostanie uprzątnięte do końca tego tygodnia (uzgodniono telefonicznie  z zarządcą ogrodów działkowych, że pokryją koszty uprzątnięcia) - dodał włodarz miasta.

Autor:

Te informacje oraz wiele innych można dostac w Gazecie Lokalnej Kutna i Regionu.


6 komentarzy

Temat ID: 50937

DROGA REDAKCJO. Bardzo się cieszę, że poruszyliście taki temati mam nadzieję, że mój przypadek uświadomi wielu osobom dlaczego śmieci lądują w lesie, a nie wysypisku. A mianowicie. Co kilka ( 2 - 3 lata ) sprzątam garaż z rzeczy zbędnych- nie są to chemikalia, toksyny czy jakieś niebezpieczne odpady radioaktywne :) - są to np. stare krzesła, jakieś plastkiki, i np. kibelek opisany w artykule też się znajdzie. 3 lata temu wypożyczyłem przyczepkę i śmieci zawiozłem na wysypisko w Krzyżanówku - tam spisano mnie z dowodu osobistego i po kłopocie- bez opłat pozostawiłem śmieci tam gdzie ich miejsce. Tydzień temu dzwonię na wysypisko co by się upewnić czy nadal można swoje manele odwieźć za darmochę, a tu Pani mówi, że owszem można, ale 280 zł za tonę. Pytam dlaczego płacić mam skoro opłacam śmieci do Urzędu Miasta? Pani mówi -owszem, opłaca pan śmieci i co miesiąc spod domu zabierają komunalne, ale tylko te ze śmietnika, a jak postawię w torbach obok to dobra wola panów czy zabiorą. Tłumaczę Pani co to za różnica czy ja te śmieci sukcesywnie będę upychał do małego śmietnika czy sam dostarczę na wysypisko. Pani na to, że opłaty wprowadzono ponieważ nieuczciwe firmy zajmujące się wywozem nieczystości podstawiały osoby prywatne i za darmochę wywalały śmieci na wysypisko. Teraz pytanie: co mi do tego, że jakieś nieuczciwe firmy robią wałki? Dlaczego my podatnicy mamy za to płacić grubą kasę? I to podwójnie? Idąc tokiem tych baranów ze zdjęć powinienem jechać do lasu i to wszystko wywalić na łono natury- spokojnie nie zrobię tego bo mnie cholera bierze jak coś takiego widzę. Pewnie, że sukcesywne wywalanie śmieci nie doprowadzi do takich sytuacji, ale takich zbieraczy "skarbów" jak ja jest pełno- to się przyda, to jeszcze wykorzystam itd. itp. , ale przychodzi moment, że samochód do garażu się nie mieści :) Więc nie ma co się dziwić, że lasy wyglądają jak wyglądają. Czy możecie zainteresować się tematem i dopytać w UM dlaczegóż to pobierane są PODWÓJNE !!!!! opłaty za śmieci?


Temat ID: 50937

Skasować działki i nie będzie miał kto tego syfu robić. Można też podnieś o 100% opłaty działkowcom i przeznaczyć na oczyszczanie rzeki. Przy każdych działkach czy to w Żychlinie czy w Kutnie zaśmiecają przyległy teren.


Temat ID: 50937

Wystarczy wpisac w google mapa zagrozen bezpieczenstwa tam aninimowo mozna zglaszac zasmiecanie,dziurawe drogi itp


Temat ID: 50937
  • by ~kk
  • 654 dni temu

"Pińcet" plus, kibel wymienili.


Temat ID: 50937

Graniczna- to mówi dużo.


Temat ID: 50937
  • by ~jan
  • 654 dni temu

To My ! To My! To My! PO-LA-CY. Europa pełną gębą!


Skomentuj...

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Podany zostaje tylko do wiadomości redakcji*