Dzień Pamięci o Kutnowskich Żydach

Obchody jak co roku rozpoczęły się o godz. 17:00 pod tablicą pamiątkową na budynku cukrowni „Konstancja", gdzie 75. lat temu zlikwidowano getto dla ludności żydowskiej w Kutnie. Na uroczystości pojawili się m.in. prezes TPZK Bożena Gajewskaksiądz dziekan Jerzy Swędrowskia także przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz młodzież z kutnowskich szkół, którzy złożyli pod tablicą pamiątkową kwiaty.

Następnie w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca odbył się wernisaż „Wystawy na Purim” wypożyczonej z Żydowskiego  Instytutu Historycznego  im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, a zaraz po nim dwa wykłady: „Historia Żydów Ziemi Kutnowskiej” dra Karola Koszady oraz „Czas  odkrywania kultury  żydowskiej” Szymona Gotowskiego

Wieczór zakończył koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Pedagogów i Uczniów Państwowej  Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie oraz poezja żydowska w wykonaniu Grupy Teatralnej „od jutra”.

Organizatorem projektu, który zrealizowany został dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Kutno Zbigniewa Burzyńskiego było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, zaś partnerami wydarzenia Państwowa Szkoła Muzyczna  I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie oraz Centrum Teatru, Muzyki i Tańca.

Autor:

Te informacje oraz wiele innych można dostac w Gazecie Lokalnej Kutna i Regionu.


24 komentarze

Temat ID: 51017

adamski z gwiazdą Dawida - bezcenne!


Temat ID: 51017

Fajna uroczystość kulturalna. Niektórzy nie są zadowoleni, że to nie koncert disco-polo.


Temat ID: 51017

[quote=~nick][quote=~no i masz][quote=~Kris]W Kutnie np. od pewnego czasu mieszka dużo Ukraińców.Nie jestem ich wielkim fanem ale skoro już są to przydałoby się zorganizować imprezę na temat kultury czy zaprosić artystów z tego kraju. Byłoby z korzyścią dla obu stron. Oczywiście bez podobnej przesady , nikt nie chce żeby tu się za bardzo zadomowili. Z lobby żydowskim się nie wygra ale poddaję pod rozwagę decydentom ten pomysł.[/quote] A wiesz coś o lobby żydowskim w Kutnie? Podzielisz się tymi porażającymi "rewelacjami"?[/quote] Może się nie zorientowales ale uczestniczysz właśnie w lobbowaniu[/quote] Raczej diagnozuję chorobę ludzkich umysłów, zwaną potocznie "nienawiścią".


Temat ID: 51017

[quote=~no i masz][quote=~Kris]W Kutnie np. od pewnego czasu mieszka dużo Ukraińców.Nie jestem ich wielkim fanem ale skoro już są to przydałoby się zorganizować imprezę na temat kultury czy zaprosić artystów z tego kraju. Byłoby z korzyścią dla obu stron. Oczywiście bez podobnej przesady , nikt nie chce żeby tu się za bardzo zadomowili. Z lobby żydowskim się nie wygra ale poddaję pod rozwagę decydentom ten pomysł.[/quote] A wiesz coś o lobby żydowskim w Kutnie? Podzielisz się tymi porażającymi "rewelacjami"?[/quote] Może się nie zorientowales ale uczestniczysz właśnie w lobbowaniu


Temat ID: 51017

[quote=~JAN]O żywych mało kto pamięta, pomaga lub współczuje a o żydach wiecznie wspominają. Czemu o królach się nie pamięta, przecież byli władcami Naszego kraju i tych ziem? Ciągle nam się próbuje wbić do głowy tylko II wojnę światową, obozy koncentracyjne i getta żydowskie, tak jakby żadnej innej historii Nasz piękny Kraj nie posiadał!!! Coś jesteśmy komuś winni? Jakieś zaległe zobowiązania mamy w świecie?[/quote] A trzech króli?Czy sześciu?hehehe


Temat ID: 51017

[quote=~Leon]Ciekawe czy oni obchodzą u siebie rocznice pomordowanych Polaków i to tych , którzy zginęli ratując im życie?[/quote] Czyli dokładnie które rocznice?


Temat ID: 51017

Ciekawe czy oni obchodzą u siebie rocznice pomordowanych Polaków i to tych , którzy zginęli ratując im życie?


Temat ID: 51017

[quote=~JAN]O żywych mało kto pamięta, pomaga lub współczuje a o żydach wiecznie wspominają. Czemu o królach się nie pamięta, przecież byli władcami Naszego kraju i tych ziem? Ciągle nam się próbuje wbić do głowy tylko II wojnę światową, obozy koncentracyjne i getta żydowskie, tak jakby żadnej innej historii Nasz piękny Kraj nie posiadał!!! Coś jesteśmy komuś winni? Jakieś zaległe zobowiązania mamy w świecie?[/quote] Naprawdę nie odnotowałeś innych obchodów, innych rocznic, które się upamiętnia w Kutnie i w Polsce? Doprawdy ubogie masz życie i jeszcze uboższe postrzeganie świata dookoła siebie.


Temat ID: 51017
  • by ~JAN
  • 429 dni temu

O żywych mało kto pamięta, pomaga lub współczuje a o żydach wiecznie wspominają. Czemu o królach się nie pamięta, przecież byli władcami Naszego kraju i tych ziem? Ciągle nam się próbuje wbić do głowy tylko II wojnę światową, obozy koncentracyjne i getta żydowskie, tak jakby żadnej innej historii Nasz piękny Kraj nie posiadał!!! Coś jesteśmy komuś winni? Jakieś zaległe zobowiązania mamy w świecie?


Temat ID: 51017

[quote=~Kris]W Kutnie np. od pewnego czasu mieszka dużo Ukraińców.Nie jestem ich wielkim fanem ale skoro już są to przydałoby się zorganizować imprezę na temat kultury czy zaprosić artystów z tego kraju. Byłoby z korzyścią dla obu stron. Oczywiście bez podobnej przesady , nikt nie chce żeby tu się za bardzo zadomowili. Z lobby żydowskim się nie wygra ale poddaję pod rozwagę decydentom ten pomysł.[/quote] A wiesz coś o lobby żydowskim w Kutnie? Podzielisz się tymi porażającymi "rewelacjami"?


Temat ID: 51017

[quote=~jan]"Tłum" podobnej wielkości jak związkowców przed "ulotką" z tą różnicą, że związkowcy przychodzą tam dobrowolnie.[/quote] A gdzie i kiedy w Kutnie widujesz "tłum" ludzi, na jakichkolwiek uroczystościach? Tylko, z łaski swojej, nie wymieniaj Święta Róży.


Temat ID: 51017
  • by ~jan
  • 429 dni temu

"Tłum" podobnej wielkości jak związkowców przed "ulotką" z tą różnicą, że związkowcy przychodzą tam dobrowolnie.


Temat ID: 51017

W Kutnie np. od pewnego czasu mieszka dużo Ukraińców.Nie jestem ich wielkim fanem ale skoro już są to przydałoby się zorganizować imprezę na temat kultury czy zaprosić artystów z tego kraju. Byłoby z korzyścią dla obu stron. Oczywiście bez podobnej przesady , nikt nie chce żeby tu się za bardzo zadomowili. Z lobby żydowskim się nie wygra ale poddaję pod rozwagę decydentom ten pomysł.


Temat ID: 51017

Czy tylko prócz Polaków i Żydów w Kutnie nie mieszkały inne nacje.Jak wszyscy to wszyscy a nie tylko wybrane narody .


Temat ID: 51017
  • by ~fiu
  • 429 dni temu

panie polak czyzby pan nie wiedzial ze swoj do swego ciagnie


Temat ID: 51017

[quote=~Kris]Też uważam że to przesadne kultywowanie wszystkiego co żydowskie jest nie na miejscu. Co nie którzy zapominają że tu jest Polska a w Kutnie mieszkają Polacy. Wciskanie na siłę i pompowanie czegoś wywrze odwrotny skutek. Tym bardziej że Żydzi Polaków nienawidzili i nienawidzą do dziś.[/quote] A gdybyś był tak uprzejmy, to wskaż, proszę, to "przesadne kultywowanie wszystkiego co żydowskie".


Temat ID: 51017

Też uważam że to przesadne kultywowanie wszystkiego co żydowskie jest nie na miejscu. Co nie którzy zapominają że tu jest Polska a w Kutnie mieszkają Polacy. Wciskanie na siłę i pompowanie czegoś wywrze odwrotny skutek. Tym bardziej że Żydzi Polaków nienawidzili i nienawidzą do dziś.


Temat ID: 51017

w jakiej liczbie stawilo się ULK97 i kibice fidzefa? Wszak to ich święto:)


Temat ID: 51017

[quote=~beeeeee][quote=~gitarzysta][quote=~Marek][quote=~obserwator]O Polakach zamordowanych na Pl Wolności nie robi się takich obchodów. Czy to nie hipokryzja? Teraz widać kto tam był czy to są Polacy? Pamiętajcie te twarze przy urnie wyborczej.[/quote] Współczuję ci..., bo cóż jest warte życie pełne nienawiści?[/quote] Spostrzegawczość to się teraz "nienawiść" nazywa? Przejrzyj wreszcie na oczy.[/quote] Spostrzegawczy! :smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech: a nie spostrzegłeś jakiego z siebie barana i ksenofoba robisz ogarnij się człeku i jeśli logicznie potrafisz to pomyśl ! to nic nie boli a nie daje z siebie robić ....[/quote] Poczułeś się lepiej?


Temat ID: 51017

WSTYD dla miasta, że nie ma tam prezydenta lub chociażby zastępcy! No...zastępcę w zasadzie można tu pominąć ponieważ on towarzyszy w różnych obchodach pomiotom faszystowskim z onr...należy o tym pamiętać i pominąć go przy następnych wyborach.


Temat ID: 51017

[quote=~gitarzysta][quote=~Marek][quote=~obserwator]O Polakach zamordowanych na Pl Wolności nie robi się takich obchodów. Czy to nie hipokryzja? Teraz widać kto tam był czy to są Polacy? Pamiętajcie te twarze przy urnie wyborczej.[/quote] Współczuję ci..., bo cóż jest warte życie pełne nienawiści?[/quote] Spostrzegawczość to się teraz "nienawiść" nazywa? Przejrzyj wreszcie na oczy.[/quote] Spostrzegawczy! :smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech::smiech: a nie spostrzegłeś jakiego z siebie barana i ksenofoba robisz ogarnij się człeku i jeśli logicznie potrafisz to pomyśl ! to nic nie boli a nie daje z siebie robić ....


Temat ID: 51017

[quote=~Marek][quote=~obserwator]O Polakach zamordowanych na Pl Wolności nie robi się takich obchodów. Czy to nie hipokryzja? Teraz widać kto tam był czy to są Polacy? Pamiętajcie te twarze przy urnie wyborczej.[/quote] Współczuję ci..., bo cóż jest warte życie pełne nienawiści?[/quote] Spostrzegawczość to się teraz "nienawiść" nazywa? Przejrzyj wreszcie na oczy.


Temat ID: 51017

[quote=~obserwator]O Polakach zamordowanych na Pl Wolności nie robi się takich obchodów. Czy to nie hipokryzja? Teraz widać kto tam był czy to są Polacy? Pamiętajcie te twarze przy urnie wyborczej.[/quote] Współczuję ci..., bo cóż jest warte życie pełne nienawiści?


Temat ID: 51017

O Polakach zamordowanych na Pl Wolności nie robi się takich obchodów. Czy to nie hipokryzja? Teraz widać kto tam był czy to są Polacy? Pamiętajcie te twarze przy urnie wyborczej.


Skomentuj...

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Podany zostaje tylko do wiadomości redakcji*