Muzealnicy z Łódzkiego goszczą w Kutnie

Łódzki Dom Kultury od 2012 roku organizuje Konferencję Dyrektorów i Kustoszy Muzeów Regionalnych z Województwa Łódzkiego. Poszczególne edycje odbywają się w kolejnych miastach województwa, dotychczas konferencje odbyły się, m.in. w Sulejowie, Radomsku i Łowiczu. 

W tym roku muzealników z naszego województwa gościmy w Kutnie. Muzealnicze spotkania są pomyślane jako miejsca wymiany doświadczeń, przestrzenie, w których zaproszeni goście – specjaliści w swoich dziedzinach dzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi różnych wymiarów funkcjonowania muzeów. W konferencji uczestniczą przedstawiciele muzeów regionalnych z całego województwa, do Kutna przybyli m.in. muzealnicy z Radomska, Opoczna, Łęczycy, Łowicza i Wielunia.

- Każdej edycji przyświeca inny temat przewodni, kutnowska konferencja odbywa się pod hasłem: „Dziedzictwo niematerialne, pamięć kulturowa… Muzealizacja przestrzeni nieoczywistych". Uczestnicy spotkania spróbują odpowiedzieć na pytania: Czym jest niematerialne dziedzictwo? W jaki sposób wpływa ono na lokalną tożsamość? Jak je dokumentować i włączać do kolekcji muzealnej?  Jaka jest rola muzeum w jego zachowywaniu i ochronie? Jakie są wzajemne zależności pomiędzy dziedzictwem materialnym a niematerialnym? - mówi Joanna Leitgeber z Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Zakończeniem pierwszego dnia konferencji był koncert Karoliny Cichej & Barta Pałygi "Wieloma językami". Lepszego wyboru nie można było dokonać - choć z nie naszego regionu, muzycy - multiinstrumentaliści zaprezentowali folklor w najczystszej postaci rodem z Podlasia, materialny w instrumentach, niematerialny w klimacie.

Integralną częścią konferencji jest zwiedzanie atrakcji znajdujących się w mieście, w którym się ona odbywa lub w jego okolicach. Tym razem muzealnicy z województwa łódzkiego będą mieli okazję odwiedzić Muzeum Regionalne w Kutnie, pracownię rzeźbiarza ludowego Tadeusza Kacalaka oraz Muzeum – Zamek w Oporowie.

Autor:

Te informacje oraz wiele innych można dostac w Gazecie Lokalnej Kutna i Regionu.


0 komentarzy

Skomentuj...

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Podany zostaje tylko do wiadomości redakcji*