Materace - jak zapewnić dziecku zdrowy sen?

Dostępne na rynku materace przyprawiają o zawrót głowy swoim zróżnicowaniem. Rozbieżności pojawiają się na każdej płaszczyźnie, począwszy od rodzaju zastosowanych w produkcji materiałów, poprzez stopień twardości, a na cenie skończywszy. Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o materace dla dzieci - różnorodność idzie tutaj w parze ze sprzecznymi opiniami i zaleceniami, co jeszcze bardziej utrudnia podjęcie decyzji - dlatego w poniższym tekście postarano się o rozwianie najczęściej pojawiających się wątpliwości.

Materace - nowe czy używane?

Urządzając pokój dla małego dziecka rodzice zwykle wpadają w jedną z dwóch skrajności: jedni kupują wyłącznie najdroższe dostępne na rynku produkty, twierdząc, że ich pociecha zasługuje na wszystko co najlepsze, inni wychodzą z założenia, że dziecko tak szybko ze wszystkiego wyrasta, że nie ma sensu przepłacać i lepiej kupić rzeczy używane. Która postawa jest prawidłowa? Jeśli chodzi o materace... żadna! Z jednej strony wydawanie majątku na wyposażenie, które posłuży naszemu maluchowi w najlepszym razie przez kilka lat faktycznie nie ma sensu, z drugiej jednak nadmierna oszczędność może się negatywnie odbić na zdrowiu i rozwoju naszej pociechy. Dlaczego? Ponieważ materace bardzo szybko ulegają odkształceniu, zwłaszcza jeżeli są użytkowane przez małe dzieci, które się na nich bawią, skaczą po nich i biegają, co skutkuje znacznym pogorszeniem jakości snu, w skrajnych wypadkach nawet trwałymi wadami postawy. Najlepiej będzie zatem wybrać nowy model ze średniej półki cenowej dobierając wszelkie parametry pod kątem naszego dziecka.

Materace dla dzieci - ważny wybór

Materace mają ogromny wpływ na samopoczucie każdego z nas, tym bardziej istoty tak delikatnej i wrażliwej jaką jest małe dziecko. Właściwie dobrane gwarantują komfortowy sen, co ma znaczący wpływ na nastrój i samopoczucie malucha w życiu codziennym. Jak bowiem wszyscy wiemy, wyspane dziecko, to zadowolone dziecko.

To jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej. Materace mają również ogromny wpływ na prawidłowy rozwój układu kostno-stawowo-mięśniowego naszych pociech oraz na wykształcenie właściwych postaw i przyzwyczajeń, więc ich nieprawidłowy dobór w pierwszych latach życia może przynieść opłakane skutki w przyszłości.

Materace - twarde czy miękkie?

Jeszcze nie tak dawno powszechna była opinia, że im materace twardsze, tym lepsze. Ba, byli nawet tacy, którzy zalecali spanie na podłodze... Na szczęście jednak pogląd ten już na stałe odszedł do lamusa i obecnie uważa się, że dla maluchów najlepsze będą materace średniej twardości, przy czym dokładne parametry powinny być indywidualnie dopasowane do wagi naszej pociechy.

Materace dla dzieci - grubość i długość

Materace dla dzieci zwykle mają około 10 cm długości, czyli są o połowę cieńsze od standardowych modeli dla dorosłych, co jest rzecz jasna uzasadnione różnicą w wadze. Jeśli natomiast chodzi o długość, to przyjmuje się, że materace powinny być przynajmniej 20 cm dłuższe od śpiącego, co ma zagwarantować pełną swobodę i komfort w czasie wypoczynku. 

Materace - czego nie kupować dla dzieci?

Wybierając materace dla dzieci należy z miejsca odrzucić modele sprężynowe, zarówno kieszeniowe jak i bonellowe, ponieważ działają one pod wpływem nacisku - im większy nacisk na powierzchnię, tym mocniej wypierany jest ciężar - zatem w przypadku maluchów o niewielkiej masie ciała nie będą one działały. Nie warto też decydować się na materace z trawy morskiej, końskiego włosia czy włókna kokosowego. Dwie pierwsze opcje stwarzają idealne warunki bytowe dla wszelkiego rodzaju roztoczy, bakterii i pleśni, co może wywoływać lub nasilać u malucha objawy alergiczne, natomiast trzecia możliwość jest raczej dedykowana dla osób o dużej wadze. 

Materace dla dzieci - najlepszy wybór

Najlepszym wyborem dla dzieci wydają się być materace piankowe, poliuretanowe, lateksowe lub wysokoelastyczne. Modele poliuretanowe są bardzo elastyczne, wygodne i tanie, niestety jednak szybko ulegają odkształceniom i wymagają wymiany. Jeżeli zależy nam na trwalszym rozwiązaniu, warto zdecydować się na materace lateksowe lub wysokoelastyczne - radzi konsultant sklepu z materacami Materace dla Ciebie. Są one odporne na odkształcenia, a ponadto gwarantują optymalne dostosowanie się do kształtu ciała śpiącego malucha i do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Co więcej, zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza i są antygrzybiczne i antyalergiczne, dzięki czemu sprawdzą się dla dzieci cierpiących na różnego rodzaju uczulenia.

Autor:

Te informacje oraz wiele innych można dostac w Gazecie Lokalnej Kutna i Regionu.


0 komentarzy

Skomentuj...

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Podany zostaje tylko do wiadomości redakcji*